آیه ۱۸ سوره ذاریات، به چه امری اشاره دارد؟

آیه ۱۸ سوره ذاریات، به چه امری اشاره دارد؟

(۱) نماز در سحرگاهان
(۲) استغفار در سحرگاهان (پاسخ صحیح ) ✓
(۳) بیداری در سحرگاهان


بخوانید :

آیه 65 سوره انفال، به چه امری تاکید دارد؟

جواب سوالات درس هایی از قرآن 5 بهمن 1402 ✔ دقیق ترین پاسخ

بر اساس قرآن ، چه کسی از جانب پیامبر بنی اسرائیل برای فرماندهی جنگ انتخاب شد ؟

چه کسی خبر شهادت حضرت علی علیه السلام در ماه رمضان را به آن حضرت داد؟


بله، آیه 65 سوره انفال، بر اهمیت صبر و استقامت در جنگ تاکید دارد. این آیه می‌گوید:

«ای پیامبر! مؤمنان را به جنگ تشویق کن که اگر از شما بیست نفر صابر باشند، بر دویست نفر غلبه می‌کنند؛ و اگر از شما صد نفر صابر باشند، بر هزار نفر از کسانی که کافر شدند پیروز می‌گردند؛ چرا که آنها گروهی بی‌فهمند.»

این آیه، در واقع، یک قانون کلی را بیان می‌کند که در هر جنگی، گروهی که از صبر و استقامت بیشتری برخوردار باشد، پیروز خواهد شد. این قانون، در مورد جنگ‌های نظامی و همچنین جنگ‌های معنوی و سیاسی نیز صادق است.

در جنگ‌های نظامی، صبر و استقامت به معنای پایداری در برابر دشمن، تحمل سختی‌ها و مقاومت در برابر مشکلات است. در جنگ‌های معنوی و سیاسی، صبر و استقامت به معنای پایداری در برابر مشکلات، تحمل سختی‌ها و مقاومت در برابر وسوسه‌های شیطان است.

آیه 65 سوره انفال، این نکته را نیز بیان می‌کند که دشمنان اسلام، گروهی بی‌فهمند. آنها نمی‌دانند که صبر و استقامت، عامل اصلی پیروزی در جنگ است. آنها فکر می‌کنند که با تعداد بیشتر و تجهیزات پیشرفته‌تر، می‌توانند بر مسلمانان پیروز شوند. اما آیه 65 سوره انفال، نشان می‌دهد که صبر و استقامت، مهم‌ترین عامل پیروزی در جنگ است.

در پایان، این نکته را نیز باید یادآور شد که صبر و استقامت، یک امر فردی نیست. بلکه یک امر جمعی است. یعنی، برای پیروزی در جنگ، همه باید صبور و استوار باشند. اگر حتی یک نفر از صبر و استقامت دست بکشد، می‌تواند باعث شکست کل گروه شود.

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...